Skatamarksloppet

Inbjudan till det 42de skatamarksloppet 2018

Länk till skidor online där man kan anmäla sig eller via mail skidorskogsaif@telia.com

Skatamarksloppet körs den 18 mars 2018

OBS endast kontanter både i anmälan och i kiosken

 

Resultat lista http://fij.se/ttt/

 

Resultat Skatamarksloppet 2016-03-13

H 21 (K) Banlängd 20 km
Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————
1 14 Klas Nilsson Skellefteå XC 55:00 0
2 10 Niklas Niska Ounasvaaran Hiihto. 55:04 4
3 13 Hannes Boström IFK Arvidsjaur Skid 55:10 10
4 7 Simon Öberg Kalix SK 55:11 11
5 4 Gustav Johansson Gellivare SA 55:30 30
6 11 Jonny Nilimaa STIL 59:01 4:01
7 5 Karl Edenroth Piteå Elit SK 1:00:18 5:18
8 15 Erik Eriksson Gellivare SA 1:01:19 6:19
9 3 Daniel Larsson Gällivare EC 1:01:22 6:22
10 8 Erik Johansson Tranemo IF Skidklubb 1:01:27 6:27
11 12 Lars Nordmark Luleå 1:01:57 6:57
12 1 Jonas Nordlander Bodens SK 1:03:59 8:59
13 9 Johan Cylvén AXA SC 1:09:37 14:37
14 16 Isac Ljungholm Skellefteå 1:15:06 20:06
H 35 (K) Banlängd 20 km
Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————
1 26 Andreas Nilsson Sävast Ski Team IF 1:02:08 0
2 28 Erik Lund Bodenpolisens IFF 1:10:19 8:11
3 27 Mikael Eriksson Sävast Ski Team IF 1:13:15 11:07
4 29 Göran Olsson Sävast Ski Team 1:15:23 13:15
H 17-20 (K) Banlängd 20 km
Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————
1 36 Jesper Matti Bodens SK 1:04:48 0
2 39 Niklas Öberg Strömnäs GIF 1:05:58 1:10
3 40 Erik Pakkala Sävast Ski Team 1:09:49 5:01
H 40 (K) Banlängd 20 km
Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————
1 49 Markus Knutgård Haparanda SKT 1:02:27 0
2 51 Johan Lintzén Bergnäsets AIK 1:06:28 4:01
3 52 Magnus Berglund Bodens SK 1:08:30 6:03
4 50 Daniel Berggren Jävre IF 1:11:06 8:39
5 48 Per Spångberg Bodens SK 1:30:45 28:18
H 45 (K) Banlängd 20 km
Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————
1 59 Tomas Hedström Boden 1:08:07 0
2 58 Roger Lundqvist Råneå SK 1:14:46 6:39
3 60 Rikard Wainio Boden 1:35:05 26:58
Arrangör: Skogså IF Resultat Skatamarksloppet 2016-03-13
H 50 (K) Banlängd 20 km
Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————
1 71 Rickard Öberg Hemmingsmarks SK 1:13:12 0
2 72 Jörgen Westerlund Hemmingsmarks SK 1:16:02 2:50
3 74 Lars Sundqvist Vattenfalls IF 1:17:03 3:51
4 73 Einar Knudsen Kalix SK 1:18:09 4:57
5 70 Brage Strang Vikström Bodens SK 1:21:16 8:04
6 69 Hans Jönsson FM 1:34:30 21:18
H 55 (K) Banlängd 20 km
Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————
1 78 Mats Andersson Råneå SK 1:27:12 0
H 60 (K) Banlängd 20 km
Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————
1 90 Henry Antonsson FMV sport 1:16:09 0
2 91 Olavi Vanhapiha Aavasaksan Urh. 1:18:10 2:01
3 92 Görgen Segerlund Kukkola IF 1:22:22 6:13
4 93 Lage Antonsson Råneå SK 1:32:39 16:30
5 89 Erik Lundgren Boden 1:33:41 17:32
D 21 (K) Banlängd 20 km
Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————
1 109 Clara Auland Sävast Ski Team IF 1:02:31 0
2 108 Helena Lundqvist Kalix SK 1:06:00 3:29
3 110 Linda Danvind Malm IFK Umeå 1:07:37 5:06
4 106 Julia Virtala Luleå Gjutarens IF 1:12:58 10:27
5 112 Anna Lindgren Råneå SK 1:34:04 31:33
D 35 (K) Banlängd 20 km
Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————
1 116 Anna Lintzén Bergnäsets AIK 1:24:03 0
D 40 (K) Banlängd 20 km
Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————
1 119 Petronella Rutström Bodens SK 1:35:59 0
2 120 Christin Larsson 1:55:19 19:20
Arrangör: Skogså IF Resultat Skatamarksloppet 2016-03-13
D+H Motion (K) Banlängd 20 km
Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————
1 168 Joan Persson 1:25:03 0
2 163 Erik Holmgren Skogså 1:31:39 6:36
3 165 Lars Isaksson Bodens SK 1:32:41 7:38
4 171 Åke Bergström Vittjärv 1:34:28 9:25
5 160 Thomas Dådring Boden 1:36:13 11:10
6 166 Emil Eriksson Skogså IF 1:37:44 12:41
7 154 Samuel Matti Sävast Ski Team IF 1:40:45 15:42
8 183 Fredrik Lidberg Gunnarsbyns SK 1:40:54 15:51
9 150 Elmina Nilsson Antnäs BK 1:47:30 22:27
10 152 Andreas Nilsson Antnäs BK 1:47:32 22:29
11 172 Manfred Söderholm Skogså 1:50:17 25:14
12 159 Birger Nilsson Skogså 1:52:20 27:17
13 177 Fredrik Hagberg Råneå 1:55:20 30:17
14 170 Johan Norberg Boden 1:56:57 31:54
15 155 Robert Andersson Bodens SK 1:58:31 33:28
16 158 John Vahlström Bodens SK 1:58:33 33:30
17 176 Andreas Hagberg Degerbäckens by 1:59:41 34:38
18 151 Doris Bertilsson Bodens SK 2:02:28 37:25
19 153 Ingemar Bertilsson Bodens SK 2:02:29 37:26
20 180 Christer Jansson Skogså IF 2:03:57 38:54
21 178 Jessica Sundberg Boden-Degerbäcken 2:07:12 42:09
22 164 Charlotta Nordström 2:07:48 42:45
23 156 Tove Söderholm 2:11:42 46:39
24 157 Torvald Söderholm 2:11:43 46:40
25 175 Tommy Andersson Skogså IF 2:14:21 49:18
26 161 Rikard Sundqvist Skogså 2:17:24 52:21
27 181 Urban Henriksson Skogså IF 2:20:56 55:53
28 182 Bobby Isaksson Skogså 2:24:19 59:16
29 179 Robert Sundberg Boden-Degerbäcken 2:25:42 1:00:39

 

 

RESULTATLISTA för Skatamarksloppet nr 39  2015-03-15

Arrangör: Skogså IF

H 21 (K) Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————-
1   Martin Bergström Piteå Elit SK 50:49 0
2  Johan Häggström Kalix SK 50:50 1
3  Ari Luusua Finland 50:53 4
4  Jakob Engström Kalix SK 51:02 13
5  Erik Silfver IFK Umeå 51:13 24
6  Hannes Broström IFK Arvidsjaur Skid. 51:19 30
7  Simon Öberg Kalix SK 51:20 31
8  Niklas Henriksson Bodens SK 51:21 32
9  Adrian Bergström Bodens SK 51:22 33
10  Zacke Toresson Sävast Ski Team 51:24 35
11  Karl Edenroth Piteå Elit SK 54:30 3:41
12  Jonny Nilimaa Bodens SK 55:19 4:30
13  Jonas Nordlander Bodens SK 56:28 5:39
14  Martin Norberg Malmbergets AIF 57:54 7:05
15  Teppo Järvinen Haparanda SKT 1:07:28 16:39

H 35 (K) Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————-
1  Andreas Nilsson Sävast Ski Team 59:21 0
2  Per Spångberg Bodens SK 1:25:11 25:50
3  Anders Palmgren Bodens SK 1:43:28 44:07
4  Robert Andersson Bodens SK 1:46:49 47:28

H 17-20 (K) Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————-
1  Emil Edman Luleå Gjutarens IF 1:00:41 0
2  Erik Edman Luleå Gjutarens IF 1:00:43 2

H 40 (K) Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————-
1  Johan Lintzén Bergnäsets AIK 54:29 0
2  Markus Knutgård Haparanda SKT 57:35 3:06
3  Olof Berg Bodens SK 1:26:01 31:32

H 45 (K) Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————-
1  Arvi Ailinpieti Haparanda SKT 58:59 0
2  Daniel Fåhraeus Strömnäs GIF 1:04:20 5:21
3  Rickard Öberg Hemmingsmarks SK 1:06:57 7:58
4  Roger Lundqvist Råneå SK 1:08:22 9:23
5  Jörgen Brunström Bodens SK 1:20:00 21:01

H 50 (K) Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————-
1  Tommy Gustafsson Hemmingsmarks SK 53:50 0
2  Torbjörn Andersson Strömnäs GIF 59:24 5:34
3  Lars Gunnar Marklund Hortlax 1:15:48 21:58
4  Jörgen Westerlund Hemmingsmarks SK 1:16:32 22:42
5  Hans Jönsson LedTek Boden 1:26:21 32:31

H 55 (K) Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————-
1  Vesa Järvinen Haparanda SKT 1:03:54 0
2  Thomas Lindvall Bodens SK 1:11:19 7:25
3  Olavi Vanhapiha Finland 1:11:20 7:26

H 60 (K) Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————-
1  Henry Antonsson FMV Sport 1:08:46 0
2  Esa Rantakeisu Finland 1:11:32 2:46
3  Jörgen Segerlund Kukkola IF 1:17:13 8:27
4  Kjell Rönnbäck Bodens SK 1:36:01 27:15

D 21 (K) Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————-
1  Clara Auland Sävast Ski Team 58:32 0
2  Helena Lundkvist Kalix SK 1:00:55 2:23
3  Julia Nyström Nordingrå SK 1:01:46 3:14
4  Maria Sundström Strömnäs GIF 1:02:47 4:15
5  Elin Edman Luleå Gjutarens IF 1:12:16 13:44
6  Elin Häggström Vittjärvs IK 1:36:40 38:08
7  Ida Westerlund Hemmingsmarks SK 1:44:10 45:38

D 35 (K) Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————-
1  Nina Lintzén StiL 1:00:29 0
2  Anna Rimppi Jokkmokks SK 1:08:25 7:56

D 40 (K) Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————-
1  Petronella Rutström Bodens SK 1:27:43 0
2  Linda Öhman 2:09:26 41:43
3  Anki Erixson 2:09:29 41:46

D+H Motion (K) Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
——————————————————————————-
1  Fredrik Olsson Sävast Ski Team 1:06:30 0
2  Ruben Andersson Strömnäs GIF 1:07:11 41
3  Tomas Hedström Boden 1:08:23 1:53
4  Mikael Hedström Boden 1:13:05 6:35
5  Jonny Trägårdh K 3 IF Karlsborg 1:14:36 8:06
6  Göran Olsson Sävast Ski Team 1:15:48 9:18
7  Lotta Silfver Burträsk SK 1:19:48 13:18
8  Ingemar Andersson Hansén Bil o M 1:22:40 16:10
9  Robert Johansson Sävast Ski Team 1:25:16 18:46
10  Thomas Dådring Boden 1:29:44 23:14
11  Hans Öberg Skogså IF 1:36:03 29:33
12  P-A Öhman Sävast Ski Team 1:38:33 32:03
13  Lars Isaksson Bodens SK 1:45:07 38:37
14  Kalevi Hyyppä Luleå 1:50:37 44:07
15  Henrik Johansson Bodens SK 1:53:33 47:03
16  Robert Olsson Skogså 1:53:42 47:12
17  John Vahlström Bodens SK 2:26:50 1:20:20
18  Doris Bertilsson Bodens SK 2:36:45 1:30:15
19  Ingemar Bertilsson Bodens SK 2:36:45 1:30:15
20  Hannes Norén Skogså IF 2:38:49 1:32:19

———————————————————————————

 

Fotboll, Skidor, Aktivitetscenter, Friförskola